Hipocentrum
 O nemocnici Pro veřejnost Pro odborníky Oddělení Kontakty Aktuality

     FERDA
   Ferdiš Ferďásek

     Původ: neznámý
     Pohlaví: valach
     Plemeno: chladnokrevník
     Barva: kaštanový hnědák
     Datum narození: 2002
     Majitel: CPK Chrpa

Něco z Ferdovy minulosti: Kde se Ferda se narodil bohužel nevíme. CPK Chrpa, která nám Ferdu zapůjčila pro účely hiporehabilitace ho zakoupila v Šimonovicích u Liberce od manželů Línkových, 30.12.2010. U manželů Línkových pracoval v lese, ale protože není nijak mohutný a naopak je velice ochotný k práci, vznikla obava, aby se nepřetížil.Byl tudíž z lesních prací vyřazen a nabídnut pro práci v hiporehabilitaci
Něco ze současnosti: Ferda působí v našem Hipocentru od koce roku 2010. Je to drobnější kůň chladnokrevného typu, tedy ideální pro účely hiporehabilitace. Není příliš vysoký, ale přesto zvládne nosit na svém hřbetě i těžší pacienty. Ferda je zaučen i pro práci v zápřahu, je tedy využíván spolu s Rebekou při zapřahání do našeho vozu. Ferda má přátelskou povahu, ve výcviku se zatím jeví jako učenlivý a spolehlivý, je klidný a trpělivý. Velice rychle se naučil přistupovat k rampě, je dobře voditelný na ruce, reaguje na slovní povely, velice dobře zvládá práci pod sedlem, v terénu není lekavý a je lehce ovladatelný v sedle.
Perlička na závěr: Hned po příchodu do našeho Hipocentra se zamiloval do Rebeky. Stále za ní chodí a nechce se od ní hnout ani na krok. Když jde Ferda bez Rebeky ven, smutně po ní řehtá.


LIONEL Lin, Linek, Lineček
Původ: matka Linda, otec Corrádo
Pohlaví: valach
Plemeno: český teplokrevník /ČT/
Barva: hnědák
Datum narození: 9.4.1995
Majitel: Ladislav Charvát

Něco s Linovy minulosti: Než přišel do Hipocentra, byl využívaný jako provozní a sportovní kůň v různých jezdeckých oddílech (Všemily, Mečeříž, Horky), kde se sice naučil jak správně přeskočit překážku, ale nenaučil se příliš věřit lidem.
Ze současnosti: Lin pracuje v Hipocentru od roku 2008. Je z našich koní nejvyšší,co se týká tělesné výšky, ale nejnižší co se týká jeho sebevědomí, což se projevuje i tím, že je utlačován ostatními členy koňského stáda. Linek je jinak velice citlivý a ochotný pracovat, jen se mu všechno musí správně a jasně vysvětlit, tak aby tomu dobře porozuměl. Pak je práce s ním radost a potěšení, jak sami poznávají pacienti při tzv. práci ze země, na kterou je Linek specialista. Pod sedlem je to velmi chodivý kůň, který dobře reaguje na neznatelné pobídky, proto na něm naši pacienti velmi rádi samostatně jezdí.
Perlička na závěr: Lin se občas nechce nechat chytat ve výběhu. Je schopen před člověkem, který ho chce chytit, utíkat s radostným vyhazováním co mu nohy stačí a hrát si sním dlouhé chvíle na honěnou.     DON Donek, Doník, Doneček
     Původ: neznámý
     Pohlaví: valach
     Plemeno: český teplokrevník /ČT/
     Barva: ryzák
     Datum narození: 1996
     Majitel: Ivan Dostál, Jitka Procházková

Něco z Donovy minulosti: Nic moc o něm nevíme. Pouze to, že Don nějaký čas svého života pracoval jako kočárový kůň.
Něco ze současnosti: Don je nejdéle pracujícím koněm v našem Hipocentru. Jako terapeutický kůň v našem Hipocentru působí od roku 2004. Stal se z něho dokonalý profesionál, který vždy ví co je pro dané pacienty třeba (v klidu postát, zatočit, i když pobídka není dokonalá, nebo naopak rychlejším pohybem přibrzdit nereálné sebevědomí některých pacientů). Pro svou snadnou ovladatelnost pod sedlem i při vodění na ruce je mezi pacienty velice oblíbený, zejména mezi mužským osazenstvem.
Perlička na závěr: Don je šéfem stáda a podle toho se také chová má velké sebevědomí, když se ráno vyhání koně do ohrady, tak nechce nechat žádného z koní předběhnout před sebe.


ŽOFKA
nebo také paní Whiteová

Původ: neznámý
Pohlaví: koza
Plemeno: koza bílá bezrohá
Barva: bílá
Narození: na jaře 2007
Majitel: Hipocentrum PL-Kosmonosy

Něco z Žofčiny minulosti: Žofka je v Hipocentru od jara 2007, kdy nám ji darovala původní majitelka, aby jí nemusela dát řezníkovi. Z počátku byla hodně bázlivá a stýskalo se jí, tak celé dny hlasitě mečela.
Něco ze současnosti: Žofka si nakonec v Hipocentru zvykla, ráda si přijde pro pamlsek a pro podrbání. Je velice přátelská a přítulná. Žofka je zařazena do programu animoterapie, nechá se vodit na vodítku, což velice vítají naši pacienti z oddělení B5. Ráda pobývá v travnatém výběhu nedaleko stáje.
Perlička: Je mlsná jako koza…


ARTUŠ, Artík, Artušák
Narozen: 11.2.2007
Plemeno: kříženec golden x flat coated retríever
Původ: matka Bára, otec Vigo
Pohlaví: pes

Něco z Artušovy minulosti: Narodil se ve vesničce Sýčina nedaleko Mladé Boleslavi, z vrhu 6 štěňat. Od narození byl vybrán pro canisterapii a tak se mu ještě ve smečce jeho sourozenců říkalo „terapeut“. Během jeho mládí byl soustavně připravován pro účely canisterapie. Je nutné podotknout, že má výborné vrozené dispozice pro tuto práci, je velmi přátelský, miluje lidi a je ochoten se s nimi mazlit za jakýchkoli okolností. V květnu roku 2009 poprvé úspěšně složil canisterapeutické zkoušky.
Něco z Artušovy současnosti: V Hipocentru působí od podzimu 2009. V Hipocentru dělá takzvanou doplňkovou animoterappii vedle svých koňských kolegů terapeutů. Často dělá společnost pacientům, kteří se buď koní bojí, nebo mají raději psy. S nimi pak aportuje, vykonává povely, nebo běhá překážkové dráhy. Od října 2010 jednou týdně dochází na řízenou canisterapii na oddělení K 22 (viz canisterapie oddělení K22) a od ledna 2011 na oddělení B3. Artuš je velmi oblíben u pacientů pro svou velmi přátelskou povahu.
Perlička na závěr: Artuš se velmi rád koupe, neodolá tedy žádné příležitosti se někde vycachtat, vezme za vděk i kaluží během procházky.