Hipocentrum
 O nemocnici Pro veřejnost Pro odborníky Oddělení Kontakty Aktuality

SIMKA
SÍMA, SIMČA

Původ: matka 43/679 Sibyla, otec 444 Neugot 1-20
Pohlaví: klisna
Plemeno: norik
Barva: ryzka
Datum narození: 18.3.2004
Majitel: CPK CHRPA, Centrum pro přípravu hiporehabilitačních koní.

Něco ze Simčiny minulosti: Simka se narodila v Hřebčíně Jeníkov u Hořic v Podkrkonoší. Odtud byla, když jí byl rok a půl, koupena rodinou pana Moravce do Horních Krut u Sázavy. Zde žila ve stádě šesti dalších koní a stala se rodinným koněm Moravcových. V roce 2007 složila výkonnostní zkoušky a byla zařazena do chovu norického koně. V roce 2009 se jí narodilo hříbátko, klisnička Sedna.
Ze současnosti : Simku jsme do Hipocentra pořídili v létě 2016, kdy nahradila terapeutického koně Ferdu. V roce 2018 úspěšně složila Specializační zkoušky pro koně v hiporehabilitaci a stala se tak plnohodnotným terapeutickým koněm.
Simka je přátelská klisna, vyhledávající společnost lidí i koní. Díky tomu, že má složené výkonnostní zkoušky, je zaučená v tahu, takže jí můžeme využívat do společného zápřahu s Rebekou. Je také velmi šikovná v práci pod sedlem a na vyjížďkách je nejrychlejší za všech našich koní.
Perlička na závěr : Simka má nejdelší hřívu z celého kosmonoského stáda


NAVAR
Navárek, Navařisko

Původ: matka Nora VČ 1245, otec Sultán
Pohlaví: valach
Typ:teplokrevník /ČT/
Barva: tmavý plavák
Datum narození: 5. 4. 1999
Majitel: Emilie Jandová

Něco z Navarovy minulosti: Navar se narodil nedaleko Mladé Boleslavi ve stáji Prašný Dvůr. Po té co si jej jeho současná majitelka paní Emílie Jandová zakoupila, byl ustájen na Podlázkách, asi tři kilometry od naší léčebny směr Michalovická Putna, kde absolvoval základní výcvik. V období jeho dospívání se zranil na pravé zadní noze na korunce, dodnes tam má velkou jizvu.
Ze současnosti: Navar působí v našem Hipocentru od roku 2004. Navar má po tatínkovi částečný podíl krve arabských koní, což ovlivnilo jak jeho vzhled, tak i jeho povahu a charakterové vlastnosti. Má velice přátelskou povahu, ale díky jeho "arabskému" původu je citlivější a vnímavější ke svému okolí a všemu co se s ním dělá. Je to kůň velmi milé a vyrovnané povahy, občas působí, že by se na něm dalo dříví štípat. Je typickým dámským koněm a pro jeho drobnější postavu, užší hřbet a snadnou ovladatelnost je oblíbený právě ženskou klientelou Hipocentra.V posledních dvou letech se vypracoval ve specialistu na práci ze země a techniky využívající přirozené komunikace mezi člověkem a koněm.
Perlička na závěr: Navar umí dobře rozvázat jakýkoli uzel. Takže se je schopen rychle osvobodit, z jakéhokoli uvázaní.


     REBEKA
   Beky, Bekyna, Bekča

     Původ: matka 69/545 Soňa, otec Nacho Salazar
     Pohlaví: klisna
     Plemeno: slezský norik
     Barva: hnědka
     Datum narození: 1.4.2005
     Majitel: CPK Chrpa
Něco z Rebečiny minulosti: Narodila se u chovatele pana Hartmana v Roudnici nad Labem. Během základního výcviku získala základy zápřeže. Zajímavostí je, že se její otec stal v roce 2009 šampiónem v těžkém tahu.
Ze současnosti: : V Hipocentru působí od roku 2008. Je typický chladnokrevník a to jak svou mohutností, tak i svou povahou. Pro svůj klid a rozvahu, které přenáší na své okolí, je oblíbená převážně u starších a méně zkušených pacientů. Rebeka je velmi kontaktní a přátelský kůň se všemi přednostmi chladnokrevníka, nosí těžší klienty a je ideální na provádění voltižních cvičení na jejím prostorném hřbetě. Rebeka je také velice šikovná v zápřeži, chodí jako tzv. náruční kůň společně s Ferdou. V našem koňském stádě se vyznačuje i tím, že má nejdelší uši ze všech…
Perlička na závěr:Česání hřívy miluje tak, že je schopna usnout v hodině terapie.


BÁRNÝ
Bároš, Bárnýsek, Bárňoch a podle dokladu o původu Lucián

Původ: neznámý
Pohlaví: valach
Typ: pony
Barva: ryzák
Datum narození: 14. 5. 2001
Majitel: CPK Chrpa

Něco z Bárnyho minulosti: Pochází z Chorušic od Ing. Šlechty. Než přišel do Hipocentra, tak ho vlastnilo již několik majitelů. CPK Chrpa je jeho 6 majitel.
Něco ze současnosti: V terapii pracuje od roku 2007. Je to typický koňský ,,voříšek“. Osvědčil se jako velmi přátelský, milý kůň s výbornou schopností navazovat kontakt s člověkem. Pro svůj kamarádský vztah k lidem a menší vzrůst je oblíbený převážně u pacientů, kteří mají zpočátku obavy z velkých koní. Nejen, že má lidi rád, ale sám kontakt s lidmi vyhledává.Také je nutné o Bárným říci, že je to prototyp koně, kterého nic nerozhází. Nejraději stojí vprostřed jízdárny, když na něm pacienti cvičí a klimbá. Kdybychom toto všechno shrnuli, tak je Bárný učenlivý, přátelský kůň s klidným vyrovnaným temperamentem a smyslem pro pošťuchování, jak svých koňských kamarádů, tak někdy i jeho lidských svěřenců.
Perlička na závěr: Jednou se při hodině terapie stalo, že při čištění Bárný usnul s hlavou položenou ve žlabu. No je pravda, že hřebelcování, je fakt příjemný….


BRITNEY
Bríťa, Brituš

Původ:bez původu
Pohlaví: klisna
Plemeno: teplokrevný typ
Barva: smíšená bělka
Datum narození: 17. 4. 2004
Majitel: CPK Chrpa

Něco z Britneyiny minulosti:Britney působí v Hipocentru od listopadu 2012. Je trpělivá, učenlivá, miluje čištění, mezi pacienty je velice oblíbená pro svou klidnou povahu. Dobře zvládá jízdárenskou práci pod sedlem i na ruce a je velmi spolehlivá i v terénu.
Perlička na závěr: Britney si ráda lehá ve výběhu a při tom se pase.


TRIEN
Terezka, Terinka, Píďa, Skříteček

Původ: bez původu
Pohlaví: klisna
Typ:pony
Barva: ryzka
Datum narození: 25. 4. 2008
Majitel: Psychiatrická nemocnice Kosmonosy

Něco z Terezčiny minulosti: Terezka pochází z Holandska, kde ji zakoupil známý chovatel poníků pan Firbacher ze Zavadilky u Nymburka.
Ze současnosti: Terezku jsme zakoupili v říjnu 2012 ze sponzorského daru od firmy Johnson Controls. Byla zakoupena především do kontaktní terapie pro práci s pacienty z gerontologických oddělení. Terezka se postupem času stala maskotem Hipocentra. Zvládá vodění na vodítku na ruce, přizpůsobí se i hůře pohyblivému pacientovi a vyniká velkou trpělivostí při práci se starými lidmi.
Perlička na závěr: Terezka miluje válení v písku a v pilinách.


     ELF
   Elfík, Fík, šumavský loupežník

     Původ: bez původu
     Pohlaví: valach
     Typ:pony
     Barva: hnědák
     Datum narození: 17.6.2010
     Majitel: Sdružení SRAZ Praha
Něco z minulosti:Elf se narodil v Praze na Toulcově Dvoře, kde má sdružení SRAZ svoje sídlo. Vyrůstal na Šumavě ve společnosti dalších 40 koní, kteří zde byli odchováváni. Sdružení SRAZ ho do Hipocentra PN Kosmonosy nabídlo na podzim 2013, protože pro něj neměli odpovídající využití a velmi se jim zalíbil program Hipocentra věnující se hiporehabilitaci se staršími pacienty.
Ze současnosti: :Elfík se projevuje jako velmi milý, přátelský a zvědavý kůň, který si nenechá ujít žádnou příležitost k tomu, aby pobavil, obveselil a dobře naladil, jak svoje koňské kamarády, tak a to hlavně svoje kamarády lidské. Začal spolu s Terinkou docházet na gerontologická oddělení PN Kosmonosy a svojí přítomností se snaží povzbudit a dobře naladit pacienty, kteří na těchto odděleních jsou.
Perlička na závěr:Elfík má vrozenou vadu – podkus, takže při pohledu z boku vypadá jako nějaký komik z němé grotesky.

PUŠIMKA

Ovečka , která do Hipocentra přišla na podzim 2018.
Pušimka je ovčí sirotek, vyrůstala ve společnosti lidí a psů a lidskou společnost přímo vyhledává. Velmi rychle si u nás zvykla a a tak jsme jí brzy po jejím příchodu zařadili do programu animoterapie. Je mazlivá, přítulná a nechá se vodit na vodítku jako pes. Pacienti s ní rádi chodí na procházky po areálu i v jejich volném čase.
Je to další oblíbený zvířecí terapeut a maskot Hipocentra, za kterým nechodí pouze pacienti, ale rádi za ní přijdou i zaměstnanci nemocnice.


     Viktorka
     nebo také Viky, Viktorie, Vikuška
     Pohlaví: koza
     Plemeno: koza kamerunská
     Barva: černá
     Datum narození: na jaře 2010
     Majitel: Hipocentrum PN-Kosmonosy

Něco z Viktorčiny minulosti: Viktorka je z chovu pana Bárty v Kosmonosích, narodila se na jaře 2010, má jednoho sourozence, bráchu kozlíka. Do Hipocentra přišla v létě 2010. Jméno dostala podle svého bílého odznaku na čele, který vypadá jako písmeno „V“.Když přišla do Hipocentra, tak byla několik dní velmi smutná a pořád měčela, radost jí děli pouze lidé, kteří se s ní přišli pomazlit.
Něco ze současnosti: Mazlení jí zůstalo do teď, už není smutná, ale je z ní velice přítulná koza, která má ráda hlazení a drbání. Má ráda kozí dobroty, tvrdý chleba, jablka, mrkev. Viktorka je spolu s kozou Žofkou zařazena do programu animoterapie, umí chodit na vodítku, nechat se vyčistit a velice ráda pobývá v travnatém výběhu poblíž stáje.
Perlička na závěr: Viktorka je rychlokoza, po vypuštětní z výběhu tryskem běží do stáje, je na ní velmi úsměvný pohled, skáče podoně jako oslík v animované pohádce Šrek.


Týnka, Týna, paní skokanka
Pohlaví: koza
Plemeno: holandská koza zakrslá
Barva: bílá s černými znaky
Narození: podzim 2010
Majitel: Hipocentrum PN-Kosmonosy

Něco z Týnčiny minulosti:Narodila se v Panenském Týnci, proto dostala poetické jméno Týnka. Pochází ze dvou kůzlátek, ještě má sestru, která jí je zbarvením velmi podobná. Kamila Petrová pro ní jela osobním autem do Panenského Týnce, Týnka se při cestování v autě chovala velmi vzorně.
Něco ze současnosti:Má ráda kozí dobroty, tvrdé pečivo, mrkev a jablka.Týnka je spolu s kozou Viktorkou zařazena do programu animoterapie, umí chodit na vodítku a velice ráda pobývá v travnatém výběhu poblíž stáje. V roce 2011 při tradičních Jezdeckých hrách spolu s kozou Viktorkou absolvovaly překážkovou dráhu pro koně, byla to velmi vtipná součást doprovodného programu celých her.
Perlička:Týnka je vynikající skokanka, vyskakuje z výběhu a chodí si volně v prostorách Hipocentra. Samozřejmě personál Hipocentra z toho není příliš nadšen.


KOCOUŘI

Dva kocouří bratři, kteří jsou v Hipocentru třetím rokem. Jsou velmi mazliví a přátelští. Nevynechají žádnou příležitost se s každým nově příchozím pacientem, který navštíví program hiporehabilitace nebo animoterapie, přivítat, pomazlit, nechat se podrbat a pak se někomu stočit na klín a blaženě usnout. Jsou také dobrými lovci, takže díky tomu ve stájích a přilehlém okolí nejsou téměř žádné myši.


Zmizík

Kocourek, který k nám přišel letos na podzim jako malé bázlivé kotě. Protože se stále někde schovával před lidmi dostal jméno Zmizík. Postupně si na lidskou společnost zvykl a stal se platným zvířecím terapeutem, který se rád mazlí a těší se až ho někdo vezme na klín a bude se mu láskyplně věnovat.
KRÁLÍCI

Sisi a Bety Dvě samičky zakrslých králíků, plemene zakrslý beran durynský strakáč. Protože jsou to jedny z mála zvířat, která v Hipocentru mají původ, dostaly od pacientek z oddělení K22 vznešená jména po císařovně Sisi a královně Alžbětě.
Do Hipocentra jsme je dostali od chovatelky výstavních králíků paní Blažejové z Kaniny u Mšena.
Sisi a Bety jsou zařazené do programu animoterapie, nechají se mazlit a hladit a u pacientů jsou velmi oblíbené.


V roce 2018 do jejich králičí party přišli jejich mladší sourozenci Diana a Charles, kteří se již také naplno zapojili do programu animoterapie

MORČATA

Ferda a Eda
Dva samečci morčat, které jsme dostali pro rozšíření programu animoterapie od Báry Dlaskové, zahradnice PNK.
Oba jsou zvyklí na práci s pacienty, na jejich hlazení, krmení, česání a další činnosti, které s animoterapií souvisí.